Siódma edycja międzynarodowej konferencji Personal Democracy Forum CEE odbędzie się 4-5 kwietnia 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 6 kwietnia będzie miała miejsce trzecia edycja Festiwalu Technologii Obywatelskich dla Demokracji.

Personal Democracy Forum CEE

PDF CEE (Central & Eastern Europe) jest platformą wymiany idei i doświadczeń aktywistów m.in. regionu Europy Środkowo-Wschodniej zajmujących się zwiększaniem zaangażowania obywatelskiego i przejrzystości w życiu społecznym i politycznym przy wsparciu nowych technologii. W Polsce od 2013, PDF CEE to największa europejska edycja amerykańskiej konferencji Personal Democracy Forum organizowanej od 2004 roku przez Andrew Rasieja i Micah Shifry (Personal Democracy Media), założycieli Civic Hall.

PDF CEE 2019 wraz z Festiwalem Technologii Obywatelskich będzie trzydniowym wydarzeniem wypełnionym błyskotliwymi wystąpieniami i sesjami warsztatowymi. To czas na nawiązywanie nowych znajomości i szukanie inspiracji do codziennej pracy. W tym roku konferencja odbędzie się pod hasłem: In Whom We Trust.

W braku zaufania w sferze publicznej często szukamy przyczyn rosnącego populizmu, rozpowszechniania fałszywych informacji i rozłamów społecznych. To tylko część prawdy. Jednak niezależnie od przedmiotu zaufania, potrzebujemy w kimś lub czymś pokładać ufność. Pytanie brzmi: komu możemy zaufać?

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji

Tegoroczny Festiwal zaprezentuje ciekawe refleksje, projekty i narzędzia z zakresu technologii obywatelskich (Civic Tech) oraz technologii dla władz publicznych (Gov Tech). Pokażemy inicjatywy, które odniosły sukces i te, które zakończyły się porażką. Jako społeczność civic tech chcemy uczyć się od siebie i wyciągać konstruktywne wnioski – również z naszych niepowodzeń.

W tym roku szczególnie interesuje nas przestrzeń zaufania w sferze publicznej. Broken feedback circle to niepełny, przedwcześnie przerwany dialog. Wyraźne ograniczanie udziału obywateli i obywatelek w podejmowaniu decyzji i pozorność wpływu konsultacji na już podjęte decyzje prowadzi do fałszywego poczucia oddziaływania na sprawy publiczne (citizen fake-xperience). Podczas festiwalu będziemy twórczo przekuwać nasze zwycięstwa i porażki na systemowe wzmocnienie procesów współpracy między środowiskiem civic tech, a władzami publicznymi. Dobra współpraca boli, ale tylko dzięki głębokiej refleksji, otwartemu podejściu i zaufaniu do swoich potrzeb dostarczymy skuteczne rozwiązania oparte o narzędzia dostosowane do lokalnego kontekstu.

Wpływ na środowisko – świadomość i odpowiedzialność

Świadomi globalnego problemu zmian klimatycznych, zdecydowaliśmy się podejść do organizacji PDF CEE 2019 w sposób odpowiedzialny i uwzględniający filozofię „zero waste” oraz rekomendacje raportu  „Globalne ocieplenie o 1.5 °C” przyjętego przez IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) w październiku 2018 roku. W związku z tym w trakcie PDF CEE 2019 zastosujemy następujące rozwiązania:

Wegetariańskie i wegańskie obiady. Produkcja mięsa odpowiada za znaczną część światowej emisji CO2.  Dlatego zapraszamy każdego do przetestowania obiadów zarówno smacznych, jak i bardziej przyjaznych  środowisku. W trakcie konferencji zapewniamy tylko obiady i przerwy kawowe, więc jeśli mają Państwo mocną preferencję, żeby zjeść mięsny posiłek, może to być śniadanie albo kolacja 🙂

Nie używamy jednorazowego plastiku (butelek, kubeczków, sztućców itp.). Nasze posiłki będą podane na porządnej ceramicznej zastawie.

Pitna woda z kranu – w całym Gdańsku, więc również w Europejskim Centrum Solidarności, kranówka jest certyfikowana i zdatna do picia. Dzięki temu tylko jednego dnia konferencji możemy oszczędzić nawet 900 plastikowych butelek.

Zakupy i druk ograniczone do niezbędnego minimum – wprowadzamy aplikację mobilną Eventory – dedykowaną do organizacji konferencji, dzięki której wszystkie niezbędne informacje mogą mieć Państwo cały czas przy sobie. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy PDF CEE 2019 dostaną wiadomość email z linkiem do aplikacji. Dodatkowo, w przeciwieństwie do poprzednich lat, identyfikatory będą składały się jedynie z jednej kartki i nie będą schowane w plastikowe etui.

Recykling. Wykorzystaliśmy ponownie baner, który był na scenie w trakcie poprzedniej edycji. Dla najbardziej aktywnych uczestników będziemy mieli nagrody w postaci unikalnych PDF-owych gadżetów! 🙂

Otwartość i dostępność – tłumaczenie na PJM

Z radością możemy poinformować, że PDF CEE 2019 będzie wydarzeniem dostępnym również dla osób głuchych. Wszystkie sesje plenarne oraz 3 warsztaty odbywające się w Audytorium będą tłumaczone symultanicznie na polski język migowy (PJM):

  • Dostępność usług publicznych dla osób natywnie głuchych: Czy technologia przychodzi na ratunek? – dyskusja panelowa o wyzwaniach CiviC Techowych z jakimi mierzy się środowisko głuchych w Polsce połączona z praktycznym warsztatem poprowadzonym przez Akademię Młodych Głuchych (AMG)
  • Media Under Attack – dyskusja panelowa o sytuacji niezależnych mediów w czasie politycznych i społecznych zawirowań (po angielsku)
  • A Ty co dziś zrobiłe/aś, żeby przełamać bańkę informacyjną, w której jesteś? – panel na temat unikania polaryzacji i radykalizacji dyskusji poprzez wychodzenie ze swojej informacyjnej bańki (po polsku)

Powyższe warsztaty oraz wystąpienia plenarne będą również streamowane na stronie konferencji wraz z tłumaczeniem migowym. Serdecznie zapraszamy.  Przy organizacji PDF CEE 2019 konsultujemy wprowadzane rozwiązania z firmą Deaf Respect.

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy medialni